اودای کوتاک

اودای کوتاک نابغه هندی در مدیریت مالی و سرمایه

اودای کوتاک(Uday Kotak) در ۱۵ مارس سال ۱۹۵۹ در هندوستان به دنیا آمد. او در دانشگاه بمبئی تحصیل کرد و پس از به پایان رساندن دوره کارشناسی تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد و از همین دانشگاه با مدرک MBA فارغ‌التحصیل شد.

اودای کوتاک بانک کوتاک ماهیندرا را در سال ۱۹۸۵ و به عنوان یک بنگاه مالی کوچک تاسیس کرد. وی در این زمان تنها بیست و شش سال داشت و تا آن زمان در صحنه بانکداری هندوستان کسی نامی از او نشنیده بود. کوتاک این بانک را به پشتوانه غول بانکداری هندی، آناند ماهیندرا، تاسیس کرد و به همین دلیل هم نام او را بخشی از نام شرکت قرار داد. البته نام این شرکت در آغاز شرکت مدیریت مالی کوتاک کپیتال بود که بعدا به شرکت مدیریت مالی کوتاک ماهیندرا تغییر نام یافت. به این شکل شرکت کوتاک تبدیل به اولین شرکت مدیریت مالی غیربانکی در تاریخ شرکت‌های هندی شد که تبدیل به یک بانک گردید.

گروه کوتاک ماهیندرا طی سالیان رشد کرده و به حوزه‌های مختلفی از کارگزاری سهام و سرمایه‌گذاری بانکی گرفته تا تامین مالی خرید خودرو، بیمه عمر و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک وارد شده است. درآمد گروه کوتاک ماهیندرا در سال ۲۰۱۰ در حدود ۲۲/۲ میلیارد دلار و درآمد خالص آن در حدود ۶۷/۲۹۴ میلیون دلار برآورد شده بود. بیش از ۲۰ هزار نفر در حال حاضر برای گروه کوتاک ماهیندرا مشغول به کار هستند.

گروه کوتاک ماهیندرا امروزه بیش از ۱۷ میلیون مشتری دارد و بازیگری پیشتاز در مدیریت سرمایه و مدیریت مالی در هند به شمار می رود. اودای کوتاک در حال حاضر نایب رئیس و مدیر بانک کوتاک ماهیندرا است. او مالک ۵۰ درصد سهام این بانک است و اداره این بانک را نیز به دست دارد.

اودای کوتاک زمانی از شرکای گلدمن ساکس بود. وی در سال ۲۰۰۶ این شراکت ۱۴ ساله را با پس گرفتن سرمایه ۲۵ درصدی خود از دو زیرمجموعه این شرکت و به قیمت ۷۲ میلیون دلار خاتمه داد. کوتاک همچنین یکی از شرکای شرکت بیمه عمر اولد میوچوال است. خانواده کوتاک بزرگ ترین سهامدار روزنامه مالی بیزینس استاندارد هم هستند.

اودای کوتاک بنیادی خانوادگی و خصوصی به نام بنیاد تحصیلات کوتاک را تاسیس کرده که تمرکز آن بر ارتقای سطح تحصیلات کودکان فقیر در بمبئی و حومه آن است. کوتاک تاکنون موفق به دریافت جوایز زیادی چون جایزه کارآفرینی ارنست اند یانگ در سال ۲۰۰۳، همچنین عنوان یکی از بهترین رهبران مالی قرن بیست و یکم از سوی مجله یورو مانی و غیره شده است.

مطلب پیشنهادی  آلبرت انيشتين

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “اودای کوتاک”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *