اوپرا وینفری

اوپرا وینفری مشهورترین ومحبوبترین زن جهان . اپرا وینفری به عنوان معروفترین مجری زن تلویزیون جهان شناخته شده است . اپرا وینفری تا کنون مصاحبه های فراوانی با شخصیتهای معروف جهان انجام داده است.

در میان مشهورترین و شاید بتوان گفت محبوبترین زنان جهان در دو دهه اخیر نمی توان از یک زن دیگر نام نبرد. او اوپرا وینفری مبتکر و مجری شو تلویزیونی اوپرا است که بیش از بیست میلیون بیننده در آمریکا و سراسر جهان دارد. در کتاب «زنانی که جهان را تغییر دادند» که به آن اشاره شد، نام اوپرا وینفری نیز در ردیف پنجاه زن تاثیرگذار تاریخ ذکر شده و آمده است که این زن می توان افکار عمومی مردم آمریکا را به سود یا زیان هر کس تغییر دهد و حتی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا آراء میلیونها آمریکائی را به نفع یکی از کاندیداها جلب نماید. موسسه تایم آمریکا نیز در کتابی درباره چهره های برجسته قرن بیستم از اوپرا به عنوان یکی از محبوبترین و تاثیرگذارترین زنان جهان نام برده و پر تیراژترین روزنامه آمریکایی نیز در اعلام نتیجه یک نظر خواهی در سال ۲۰۰۸ اوپرا را به عنوان محبوبترین زن آمریکائی معرفی کرد.

 اوپرا وینفری علاوه بر شو تلویزیونی پر بیننده خود مجله پر تیراژی هم به نام o که حرف اول نام خود اوست، منتشر می کند. موسسه تولید فیلم های تبلیغاتی و سریال های تلویزیونی او از پر درآمدترین موسسات نوع خود در آمریکاست. کلوب کتاب او به کار نقد و بررسی کتاب های روز در آمریکا می پردازد و اعتبار این موسسه در میان مردم آمریکا به قدری زیاد است که هر کتابی که از طرف این موسسه به عنوان کتاب برگزیده معرفی میشود.

اوپرا وینفری زن محبوب جهانیان و میلیاردر امروز، در سال ۱۹۵۴ از پدر و مادر فقیری که با هم ازدواج نکرده بودند به دنیا آمد. پدر پس از تولد اوپرا ناپدید شد و مادر فرزندش را به مادر خود سپرد. اوپرا نزد مادربزرگش که در مزرعه ای در یک روستای کوچک در ایالت «میسی سیپی» زندگی می کرد بزرگ شد. اوپرا در شش سالگی نزد مادرش و سپس به خانه پدرش در ایالت «تنسی» رفت و چون در خانه تنها بود بیشتر اوقات خود را به مطالعه می گذراند. معلم اوپرا در مدرسه که از علاقه او به مطالعه آگاهی یافته بود، اوپرا را تشویق کرد که درباره کتابهایی که خوانده است برای همکلاسی های خود کنفرانس بدهد. اوپرا با شوق و ذوق بیشتری به مطالعه پرداخت و سخنرانی های او به قدری جلب توجه کرد که مدیر مدرسه یک کنفرانس ماهانه برای او در سالن کنفرانس مدرسه ترتیب داد.

 اوپرا وینفری در نوزده سالگی در مسابقه ای که برای انتخاب گوینده اخبار رادیو در ناشویل مرکز ایالت تنسی ترتیب داده شده بود شرکت کرد و برنده این مسابقه شد. دوسال بعد اوپرا در سن ۲۱ سالگی اولین زن گوینده سیاهپوست در تلویزیون تنسی بود و راه شهرت و موفقیت او از همین جا هموار گردید. چهار سال بعد به ایالت مریلند نقل مکان کرد و اولین شو تلویزیونی خود را به راه انداخت. در سال ۱۹۸۴ به شیکاگو رفت و شو تلویزیونی او بینندگان بیشتری یافت. در سال ۱۹۸۶ شو تلویزیونی اوپرا نخستین بار از شبکه های سراسری آمریکا پخش شد و از اقبال عمومی برخوردار گردید. موفقیت شو تلویزیونی اوپرا راه او را به سو هالیوود  گشود و پس از بازی در نخستین فیلم خود رنگ ارغوان نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

راز موفقیت اوپرا و استقبال مردم آمریکا و جهان از شوهای تلویزیونی او در درجه اول انتخاب سوژه های جالب برای برنامه هایش توام با نوعی سنگینی و متانت است که با شوهای سبک و جلف دیگر تلویزیون های آمریکا تفاوت کلی دارد. اوپرا در عین حال زنی خیر و با عاطفه است و هر سال میلیونها دلار از درآمد خود را صرف امور خیریه در داخل و خارج آمریکا می کند. چند سال قبل هنگامی که نلسون ماندلا رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی بنیادی برای کمک به محرومان آفریقا تاسیس نمود، اوپرا ده میلیون دلار به این بنیاد کمک کرد.

یکی از ابتکارات جالب اوپرا وینفری ایجاد صندوقی برای نگاهداری و آموزش کودکان عقب افتاده بود. اوپرا از مردم خواست پول خورد های خود را برای پر کردن این صندوق، که نام آن را بزرگترین قلک دنیا گذاشته بود، کنار بگذارند. یک ماه پس از این فراخوان اوپرا، بیش از یک میلیون دلار در بزرگترین قلک دنیا ریخته شد و هزینه دهها موسسه که از محل این کمک ها تاسیس شد کماکان از طرف این صندوق تامین می شود.

حضور بوش در یکی از شوهای تلویزیونی اوپرا در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۰ آمریکا به انتخاب او به مقام ریاست جمهوری آمریکا کمک شایانی کرد، ولی اوپرا وینفری بعدها از این کار خود پشیمان شد و وقتی بوش خواست او را در راس یک گروه حسن نیت به یک ماموریت خارجی بفرستد، اوپرا وینفری از قبول این دعوت خودداری نمود. در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ آمریکا  اوپرا وینفری از طرفداران جدی او با ما بود و او با ما پس از پیروزی در انتخابات گفت که حمایت صمیمانه اوپرا بی تردید در پیروزی او موثر بوده است.

مطلب پیشنهادی  حسین عالیزاد

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “اوپرا وینفری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *