بیل گیتس

بیل گیتس ریاضیدان نابغه و برنامه نویس کامپیوتر

بیل گیتس (Bill Gates) رئیس و موسسم شرکت مایکروسافت است. وی در حال حاضر با ثروت ۵۳ میلیارد دلار در جایگاه دوم ثروتمندان جهان در سال ۲۰۱۰ قرار دارد.

ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس، در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در یک خانواده ی متوسط در شهر سیاتل آمریکا متولد شد. گیتس از همان دوران کودکی روحیه رقابت طلبی خود را نشان داد و سعی می کرد در هر زمینه ای از دوستان خود پیش باشد. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه عمومی پشت سر گذاشت .

در آغاز یکی از سالهای تحصیلی، مسئولان مدرسه تصمیم گرفتند با کمک خانواده ی دانش آموزان، یک ترمینال کامپیوتر اجاره کنند و در اختیار دانش آموزان قرار بدهند. در این هنگام بیل گیتس با کامپیوتر آشنا شد و به سرعت، در بهره گیری از آن مهارت کسب کرد و در ۱۳ سالگی اولین نرم افزار خود را که یک بازی ساده بود، نوشت.

گیتس به همراه دوست خود پل آلن که دو سال از او بزرگتر است و در زمینه ی سخت افزار کامپیوتر هم مهارت داشت، بیشتر وقت خود را سرگرم برنامه نویسی در اتاق کامپیوتر می گذراند. وی در سال ۱۹۷۳ به دانشگاه هاروارد رفت و در آنجا با استیو بالمر آشنا شد و در آن زمان یک نسخه از زبان BASIC را برای کامپیوتر MITS Altair طراحی کرد.

بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ به همراه دوست دوران کودکی خود پل آلن، شرکت کوچکی با نام ” Microsoft با شعار در هر خانه یک کامپیوتر ایجاد کرد. مایکروسافت، انواع زبانهای برنامه نویسی را برای کامپیوترهای مختلف تولید می کرد. وی در سال ۱۹۷۶ هاروارد را به خاطر مایکروسافت ترک کرد و هیچ گاه درسش را تمام نکرد و مدرک نگرفت.

در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که شبانه روز کار می کردند و کل فروش آن فقط ۴/۲ میلیون دلار در سال بود. در سال ۱۹۸۰، شرکت IBM برای اینکه از بازار کامپیوترهای شخصی عقب نماند، تصمیم گرفت کامپیوتر خود را که PC نام گرفت و کامپیوترهای امروزی نیز مبتنی بر آن هستند بسازد و وارد بازار کرد. IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد، این بود که IBM، قراردادی با شرکت مایکروسافت بست تا نرم افزارهای سازگار با کامپیوترهای شخصی IBM را تولید کند.

?کامپیوتر های جدید IBM از پردازنده های ۱۶ بیتی ۸۰۸۸ شرکت اینتل استفاده می کرد. بنابراین، مایکروسافت برای فروش زبانهای برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت. در آن زمان، شخصی به نام تیم پاترسون که در کارگاه خانه ی خود یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشته که نام DOS 86 را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS 86 را با پرداخت ۷۵ هزار دلار به دست آورد و با پل آلن سیستم DOS 86 را متناسب با کامپیوتر های شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری به آن افزودند و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند.

مایکروسافت، این سیستم عامل را MS-DOS نامید. MS-DOS روی کامپیوترهای شخصی IBM جای گرفت و IBM، درصدی از فروش کامپیوترهای PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می پرداخت. بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی Windows و محصولات دیگر ،گامهای بزرگتری به سوی موفقیت برداشت.

اکنون بیل گیتس با دارایی بیش از ۵۰ میلیارد دلار، یکی از ثروتمندترین مردان دنیا شناخته شده است. یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس، استخدام افراد باهوش در این شرکت است.
گیتس زمانی که فقط ۱۹ سال داشت، مایکروسافت را مدیریت می کرد. او به قدری کار می رد که حتی گاهی چند روز محل کارش را ترک نمی کرد و به همراه کارمندان خود، به سختی روی پروژه های مختلف و سفارش مشتریان کار می کرد.

گیتس در سال ۱۹۹۴ با ملیندا فرنج گیتس ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر (متولد سال ۱۹۹۶) و یک پسر (متولد سال ۱۹۹۹) است.
وی در سال ۲۰۰۰ از مدیر عاملی کنار کشید و بالمر را جایگزین خود می کند و راه مادر خود را ادامه می دهد (تاسیس بنیاد خیریه). او با ۲۹ میلیارد دلار سرمایه، بنیاد خیریه بیل و ملیندا را تاسیس کرد.

سال ۲۰۰۶ گیتس اعلام کرد از جولای ۲۰۰۸، کار در مایکروسافت را رها می‌کند، ولی به دلیل علاقه زیاد، در کارهای برنامه‌نویسی به مایکروسافت کمک خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی  پروفسور حسابی و سخنانی از زبان وی

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “بیل گیتس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *