وارن بافت

وارن بافت موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم

همیشه می دانستم ثروتمند می شوم حتی لحظه ای هم شک نکردم….

او در سال ۱۹۹۰، به فرد بیلیونر تبدیل شد و در سال ۲۰۰۷،نامش در ذیل صد فرد پر نفوذ جهان در مجله تایمز به چاپ رسید! او موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم شناخته شده است و در رتبه بندی فوربس،در سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی،ثروتمندترین فرد جهان معرفی شد؛همچنین در سال ۲۰۱۴، در جایگاه سوم ، پس از "بیل گیتس" و "کارلوس اسلیم" قرار گرفت.در حال حاضر،دارایی خالص او ۵۲ میلیارد دلار برآورده شده است و به او القاب "باهوش اوماها" و "دانشمندان اوهاما" را داده اند.

کودکی و کسب تجربه
وارن بافت در سی اوت ۱۹۳۰ میلادی به دنیا آمد.او تنها فرزند پسر در میان سه فرزند خانواده بود و از همان دوران کودکی شم اقتصادی قوی ای در مقایسه با هم سن  و سالان خود داشت؛ بطوری که در شش سالگی ،شش جعبه کوکا کولا را به قیمت ۲۵ سنت از پدربزرگش خرید و هر بطری را پنج سنت فروخت! او به خانه های مردم سر میزد و کم کم با فروش آدامس ،نوشابه کوکا کولا و مجلات هفتگی کار اقتصادی خود را شروع کرد و حتی مدتی هم در مغازه پدر بزرگش مشغول به کار بود.
در یازده سالگی ، سه سهم از شرکت CITES SERVICE را به قیمت هر سهم ۳۸ دلار ، برای خود و خواهرش خرید.
در مدت کوتاهی، بعد از خرید سهام ، قیمت هر سهم به ۲۷ دلار کاهش یافت؛ به همین دلیل وقتی که قیمت هر سهم به ۴۰ دلار رسید،به سرعت آنها را فروخت ،اما قیمت همین سهام پس از مدت کوتاهی ، به دویست دلار رسید.
این تجربه درس بزرگی به او داد :"یکی از اصول مهم سرمایه گذاری صبر است".
در سال ۱۹۴۲،خانواده بافت به واشنگتن دی سی نقل مکان کردند و او در هفده سالگی از دبیرستان فارق التحصیل شد.وارن در کنار درس و مدرسه،با توزیع روزنامه توانست پانصد دلار درآمد کسب کند؛که در آن زمان مبلغی چشم گیر بود.
ادامه دادن تحصیل و کار کردن هم زمان به وارن کمک کرد تا دانشی بیش از استادان دانشگاه داشته باشد؛با وجود این ، پس از دوسال نزد خانواده برگشت و برای ادامه تحصیل به دانشگاه رفت و در مدت سه سال توانست مدرک لیسانس خود را دریافت کند.
در سال ۱۹۵۱، وی برای دوره فوق لیسانس رشته اقتصاد، به دانشگاه کلمبیا رفت. در این دانشگاه بود که از وجود دو استاد برجسته با نام های "بنجامین گراهام" و "دیوید داد" در زمینه تحلیل اوراق بهادار بهره مند شد.
بافت تنها دانشجویی بود که در کلاس درس "بن گراهام" نمره A+ گرفت. وی پس از فارغ التحصیلی تصمیم گرفت که برای گراهام بطور رایگان کار کند،ولی گراهام نپذیرفت؛ بنابراین در "وال استریت" فروشنده و دلال سهام شد و با درآمد حاصل از آن یک پمپ بنزین خرید،اما کارها طبق انتظاراتش پیش نرفت،زیرا پمپ بنزین بازدهی خوبی نداشت.در نهایت ، مجبور شد که به خانه اش در اوماها برگردد و در بنگاه پدرش مشغول به کار شود .از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴، در یک شرکت در مقامِ فروشنده ، سرمایه گذار بود و بعد از به مدت دو سال ،در سمت تحلیلگر اوراق بهادار، در شرکت "گراهام نیوتن" مشغول به کار شد و این همکاری تا سال ۱۹۶۹ با این شرکت ادامه داشت.
با وجود تلاش هایش،زندگی سخت و کم درآمد او به همین منوال گذشت تا سرانجام در آوریل ۱۹۵۲، با دختری به نام "سوزان تامپسون" ازدواج کرد. آن ها آپارتمانی مخروبه و پر از موش را اجاره کردند و یک سال بعد،فرزند اولشان به دنیا آمد!

تجربه ای جدید
در آن سال ها،سرمایه گذاری وارن به ایستگاه "تکزاکو" و چند مشاور املاک محدود بود ،که هیچ کدام برایش سوددهی چندانی نداشتند،به همین دلیل،تصمیم گرفت که در دانشگاه اوماها تدریس کند؛اما پیش از شروع کار،برای اینکه بتواند در مقابل جمع صحبت کند و بر ترسش غلبه نماید،در دوره آموزشی " دیل کارنگی " شرکت کرد.کارنگی اصول سرمایه گذاری را به دانشجویانی تدریس می کرد که میانگین سنشان دو برابر سن خودش بود!

گشایش در رحمت
در سال ۱۹۵۴،بن گراهام از وی دعوت کرد که با حقوق سالانه دوازده هزار دلار برایش کار کند و به این ترتیب او با خانواده اش در حومه نیویورک در خانه ای اجاره ای ساکن شدند.بین سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۶ ، وارن سرمایه شخصی خود را به شکل چشمگیری افزایش داد.در سال ۱۹۵۴،دومین فرزند آنها به نام هاوارد گراهام به دنیا آمد.(در حال حاضر،وی مدیر ارشد اجرایی در شرکت های "برکشایر هاتاوی " ،"شرکت کوکاکولا" و "آرچردانیزمیدلند" است.)

راه اندازی کسب و کار شخصی و رسیدن به خانه ای رویایی
در سال ۱۹۵۶،وارن بافت با کوله باری از تجربه و با تمام سرمایه اش به اوماها بازگشت و موسسه سرمایه گذاری بافت را بنیان گذاشت.
در پایان سال، سرمایه او به سیصد هزار دلار رسید و خانه ای بزرگ،مجلل و زیبا خرید.در همان سال سومین فرزندش به دنیا آمد. او همچنان شرکت هایی را توسعه می داد و در سال ۱۹۶۲ به فردی میلیونر تبدیل شد.
با تاسیس شرکت "برکشایر هاتاوی" وی تمامی شرکت های زیر دست خود را با این نام تلفیق کرد.سرانجام در سال ۱۹۶۷، برای برکشایر هاتاوی یک فروشگاه خرده فروشی خصوصی در بالتیمور خرید و خود مسئولیت ریاست هیئت مدیره آن را برعهده گرفت.در فاصله سال های ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۵،سهام او و همسرش از ۳% به ۴۶% رسید!
شهرت میلیون دلاری بافت،شرکت برکشایر هاتاوی را توسعه داد و بدین ترتیب،او در صنایع مختلف دیگر نیز سرمایه گذاری کرد.
در سال ۱۹۷۹، وی با دارایی برکشایر، در "ای . بی . سی" سهام خرید،ولی پس از مدت کوتاهی،فروش سهام در ای . بی . سی را پایان داد. به این ترتیب ، ثروت خالص بافت،به ۶۲۰ میلیون دلار رسید و برای اولین بار،نامش در مجله "فوربس" جزء چهارصد فرد ثروتمند دنیا معرفی شد!
در دهه ۱۹۷۰،بافت شرکتی را به نام SEESCANDY  به مبلغ ۲۵ میلیون دلار خرید.این خرید بزرگترین سرمایه گذاری برکشایر هاتاوی بود. سه سال بعد،نیز سهام شرکت "واشنگتن پست" را خریداری کرد!

کتابی که ورق را برگرداند!
در این سال ها،بافت کتابی از گراهام خواند که در زندگی او تاثیر بسیاری گذاشت.این کتاب با نام "چه کسی می تواند مشاور خود را پیدا کند؟" سبب شد که تجارت بافت متحول شود. او تصمیم گرفت که در یکی از شرکت های بیمه سرمایه گذاری کند؛بنابراین در روز یکشنبه سوار ترن شد و به دفتر مرکزی شرکت بیمه  "جیکو" رفت.
وقتی که به آنجا رسید درها بسته بودند؛ولی او منصرف نشد و بی وقفه به در کوبید تا سرایدار در را باز کرد.
خوشبختانه بخت با او یار بود و در طبقه ششم،هنوز "لوری دیوید سون"،معاون مالی شرکت،مشغول به کار بود.وارن به سرعت با دیوید سون وارد گفت و گو شد و درباره شرکت و شیوه فعالیت های تجاری آن سوالاتی از او پرسید.گفتگویی که چهار ساعت به طول انجامید و در نهایت،اصرار بافت سبب شد تا برکشایر هاتاوی تمامی شرکت جیکو را تصاحب کند!در سال ۱۹۸۳،بافت از طریق این شرکت و با عرضه بیمه،میلیون ها دلار سود به دست آورد.
او در سال ۱۹۹۸،بیش از ۷% سهام شرکت کوکا کولا را خرید و در سال ۲۰۰۲،یازده میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد تا دلار آمریکا را در برابر دیگر پول های در گردش نجات دهد.سود بافت از این معامله ها دو میلیارد دلار بود.
کارهای خیرخواهانه وارن مخالف انتقال ثروت از نسلی به نسل بعد است و به همین دلیل ،در ژوئن ۲۰۰۶ اعلام کرد که بیش از ۷۰% ثروت خود،یعنی ۳۷ میلیارد دلار از ۵۲ میلیارد دارایی اش را به صورت کمک های سالانه به بزرگترین موسسه خیریه دنیا می بخشد! یعنی،"موسسه بیل و ملیندا گیتس " (اهداف اصلی این بنیاد افزایش سلامت و کاهش فقر شدید در سطح دنیا،آمریکا و گسترش فرصت های آموزشی و دسترسی به تکنولوژی اطلاعات است.)

مطلب پیشنهادی  ​چارلز داروين

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “وارن بافت”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *