چگونه در صحبت کردن تاثیر گذار باشیم

چگونه در صحبت کردن تاثیر گذار باشیم

چگونه در صحبت کردن تاثير گذار باشيم

در زندگی همه ما مواقعی وجود دارد که بايد در حضور چند نفر راجع  به مساله ای صحبت کنيم. ممکن است اين صحبت در جلسه يا کنفرانسی باشد که رسميت داشته باشد و ممکن هم هست که در يک جمع خانوادگی يا در محيط کار بخواهيم برای دوستان یا همکارانمان صحبت کنيم. اگر مهارت های لازم را در اين زمينه داشته باشيم، قطعا روند کار با موفقيت بيشتری انجام مي شود و به نتايج بهتری مي رسيم. يکی از مباحث مهمی که اکثر صاحب نظران درباره آن اتفاق نظر دارند، مقدمه ای است که ما برای گفتار خود انتخاب می کنيم. برخی می گويند: اصل مطلب مهم است و مقدمه تاثير چندانی در روابط ندارد، در صورتی که اگر مقدمه جالب و دلنشين نباشد ، دنبال کردن بقيه صحبت از جانب شنوندگان چندان قطعی نيست. پس سعی کنيد صحبت خود را هميشه با يک مقدمه آغاز کنيد و سپس به اصل بحث بپردازيد.


چهار نکته درباره مقدمه چينی صحيح

بسياری افراد حتی در دوران تحصيل و برای نوشتن انشاء نيز برای پرداختن به مقدمه دچار مشکل می شوند. با توجه به نکات زير حداقل از اصول کلی مقدمه آگاه خواهند شد:
 
۱) مقدمه بايد مختصر باشد ، اما در عين حال هدف از بيان آن را مشخص کند تا شنونده بداند که قرار است به چه موضوعی پرداخته شود. 

۲) مقدمه نبايد تنها اطلاعات خاصی را به شنونده منتقل کند ، بلکه بايد شنونده را جذب کند و برای پيگيری کلام انگيزه لازم را در او بوجود آورد. 

۳) مطالب بيان شده بايد مرتبط با يکديگر باشند ، نه اين که در مقدمه به نکاتی پرداخته شود که در آخر بحث، هيچ نتيجه ای از آنها گرفته نشود.

مطلب پیشنهادی  فریبا لطیفی

۴) در نهايت با نوع کلام خود سعی کنيد ارتباطی ميان خود و شنونده ايجاد کنيد که موج مثبتی ايجاد شود و فضای دلنشين و مطلوبی به بحث شما بدهد.
 

یازده نکته درباره جان کلام 

و اما در پرداختن به مطالب اصلی کلام. پس از مقدمه، نکات زير را در نظر داشته باشيد:
 
۱) از کلمات قابل درک و با معنی استفاده کنيد.
 
۲) القاب، عناوين و اصطلاحات فوق تخصصی، کمکی به درک بهتر موضوع نمی کند. البته هنگام نياز بايد به آنها اشاره کرد. اما موضوع اصلی نبايد تحت الشعاع اين مسئله قرار گيرد، زيرا شنونده خسته می شود.
 
۳) برای پرداختن به موضوع، در صورت امکان می توانيد از داستان های کوتاه، ضرب المثل ها و اطلاعات جالب ديگر برای حمايت از موضوع اصلي استفاده کنيد و بر جذابيت کلام و درک بهتر آن بيفزاييد.
 
۴) سعي کنيد حتما از موضوع مورد نظر به اندازه کافی اطلاع و آگاهی داشته باشيد تا با تسلط کامل درباره ی آن صحبت کنيد.
 
۵) به ياد داشته باشيد هرچه بيشتر مطالعه کنيد ، بيشتر خواهيد دانست و هرچه بيشتر بدانيد و بياموزيد ، به جاهای بهتری مي رسيد.
 
۶) وقتي از جنبه های گوناگون يک مسئله آگاه باشيد ، با اعتماد به نفس بيشتری راجع به آن صحبت می کنيد و اين حس مثبت خود را به شنونده نيز منتقل خواهيد کرد.
 
۷) با اشاره به ارزش و اهميت موضوع، علت انتخاب خود را در پرداختن به آن بيان کنيد و در صورت لزوم جزيياتی که مرتبط با مسئله باشند را نيز تشريح کنيد.
 
۸) ديگران را در بحث خود وارد کنيد و از نظرات آنها نيز مطلع شويد ، چرا که اگر تا انتهای بحث پيش برويد ، امکان دارد نقاط کور و مبهمي برای شنوندگان ايجاد شده باشد و آنها فرصت ابراز عقيده يا سوال در آن موارد را نداشته باشند.
 
۹) هرگز فکر نکنيد سکوت حضار دقيقا به معنای تاييد و همراهی با گفته های شماست. حتی اگر سکوتي نيز حکمفرما شد ، سعي کنيد با طرح برخي سوالات در ارتباط با موضوع آنها را به شرکت در بحث تشويق کنيد.
 
۱۰) از مکث های طولانی و توپوق زدن جدا بپرهيزيد زيرا اين گونه موارد نه تنها حاکي از عدم تسلط و آگاهی کافی شما نسبت به موضوع است، بلکه هماهنگی و ارتباط ميان موارد را از ميان مي برد و در ضمن موجب حواس پرتی شنوندگان و خارج شدن رشته گفتار از دست شما می شود.البته اين کار نياز به تمرين دارد ، اما ضروری و ممکن است.
 
۱۱) توجه داشته باشيد حتی عام ترين مردم نيز قادر به درک ميزان توانايي شما در بيان، کلام و نحوه گفتار هستند. مردم هميشه به خود افراد توجه دارند نه به مدرک و درجه تحصيلی شان. پس اگر عالی ترين مدارک تحصيلي را نيز داشته باشيد، اما در انتقال مفاهيم و مقاصد مورد نظر خود ناتوان باشيد، موفقيتی کسب نخواهيد کرد.
 
موارد فوق، نکاتی ساده اما مهم را به شما يادآوری می کنند که با وجود ساده بودن نياز به تمرين و صرف وقت دارند که ما اميدواريم شما نيز با رعايت آنها در زندگی اجتماعی و کارهای خود ، به موفقيت های روزافزون دست يابيد.

 

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “چگونه در صحبت کردن تاثیر گذار باشیم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *